PODNEBJE

Podnebje ali klima je “povprečno” vreme – značilnost vremena nad nekim območjem v daljšem časovnem obdobju.

Veda, ki proučuje vpliv na podnebje in vpliv podnebja na območje, je KLIMATOLOGIJA.

VREME

Vreme je trenutno stanje v ozračju, ki nastane pod vplivom različnih vremenskih elementov in dejavnikov. Neprestano se spreminja, lahko pa je tudi več dni ali tednov podobno.

Veda, ki proučuje vreme je METEOROLOGIJA.

VRSTE PODNEBJA

Različne vrste podnebja ustvarjajo različni elementi in dejavniki podnebja.

Vrsta podnebja vpliva na življenje na nekem območju – vodooskrba, rastje, oblikovanost površja, kmetijstvo, energetika, turizem, izkoriščanje gozda, zdravje in počutje ljudi …

DEJAVNIKI PODNEBJA

• VPADNI KOT SONČNIH ŽARKOV
  • RELIEF
  • RAZPOREDITEV MORJA IN KOPNEGA
  • MORSKI TOKOVI

ELEMENTI PODNEBJA

• ZRAČNI TLAK
  • TEMPERATURA
  • PADAVINE

Najprej si preberi nekaj o podnebju Slovenije, nato preveri svoje znanje.

Zorn, M., Komac, B. (2016). Naša družba 5. Učbenik za družbo v 5. razredu osnovne šole. Ljubljana: DZS.